Orgelet i Asperup kirke
Orglet i Asperup kirke har været ombygget i flere omgange. Det første orgel blev sat op i 1908. Det er blevet ombygget og udvidet i 1926 og 1935. Og senest i 2004 hvor kun facaden, de gamle piber og en del af spillebordet blev genanvendt. Ved ombygningen blev spillebordet flyttet ned i kirken og det blev ændret fra pneu matisk til mekanisk. Det er blev også tilføjet en ekstra stemme. Arbejdet blev udført af Gunnar Husteds orgelbyggeri.
Orglets opbygning er nu:
15 stemmer
2 manualer (C-g´´´)
pedal (C-f´)
Detaljeret specifikationer
HV: Principal 8´, Rørfløjte 8´, Oktav 4´, Spidsfløjte 4´, Quint 2 2/3´, Oktav 2´, Mixtur V-III
SV: Gedakt 8´, Quintatön 8´, Traversfløjte 4´, Nasard 2 2/3´, Principal 2´, Trompet 8´, Tremulant
Pedal: Subbas 16´, Gedakt 8´
Svelle for svelleværk
H+S, P+H, P+H
1 frikombination, Tutti, afstiller for HV Quint 2 2/3´, Oktav 2´ og Mixtur
Elektrisk registratursystem
Orglets historie i korte træk
Asperup Kirkes første orgel: 1908 bygget af gårdejer og instrumentmager Hans Jørgen Hansen, Roerslev Margaard
Vindlade og disp. ukendt (formentlig mekanisk kegleladeorgel med disp.: 1 manual med 6 stemmer (Formentlig Bordun 16', Principal 8', Dolce 8', Gedakt 8', Oktav 4', Fløjte 4' og Pedal: Formentlig Subbas 16').
Ombygget 1926 af Th. Frobenius, hvis tilbygning lignede et rygpositiv.
I 1935 ombyggede og udvidede Frobenius orglet til et pneu matisk orgel med 2 manualer, 14 stemmer og pedal med genanvendelse af piber fra det gamle orgel. (Litt.: Sognebladet Asperup Roerslev, 24. årgang, juli 2004, nr. 3, side 5-8, Grethe Marcussen: De to første orgler i Asperup).
2004 ombygget til ovenstående beskrivelse
Billeder fra seneste ombygning.
Artikel fra Sognebladet om de første orgler og brugen af orgler.
Artikel fra Sognebladet i forbindelse med afslutning og ibrugtagelse af det nyrenoverede orgel.
Artikel fra Sognebladet om ændring af orgelfacaden i gennem tiden.